Er du vores nye Student Assistant?

19.03.2018

Vi søger en Student Assistant som har interesse for kommunikation, bæredygtighed og brænder for at gøre en forskel. Er det dig? Læs mere her på siden. 

Ansøgningsfristen er 20.04.2018

Student Assistant hos Green Building Council Denmark

Om stillingen

Vi søger en generalist studentermedhjælp. Bachelorstuderende fra KU, DTU, ITU RUC, Cphbusiness & CBS passer bedst på den profil vi søger. Det er et krav, at du taler flydende dansk og dine skriftlige formuleringer på dansk er på et højt niveau. Jobbet som studentermedhjælper i GBC er et udfordrende og alsidigt studiejob, hvor kompetencer som pålidelighed og eksekvering er i højsædet.

Vi forventer du har minimum 3 år tilbage af dit studie, da vi gerne ser et forløb, hvor der fokus på din personlige og faglige udvikling.

Opgaver du bliver stillet overfor varierer meget og spænder fra relevante fagligopgaver til mere drift orienterede opgaver som kaffebrygning, ad hoc indkøb af kontorartikler samt mødeforberedelse. Vi bestræber os som udgangspunkt på at vores studentermedhjælpere udvikles i jobbet. Derfor vil du løbende efterhånden, som du eksekvere opgaver på tilfredstillendende vis, blive stillet over for mere fagligt krævende opgaver. På denne måde er du med til at præge dit eget ansvar.

Eksempler fagligopgaver det forventes du løser kan være:

 • Assistere vores projektledere med opgaver relateret til markedsføring og PR aktiviteter.
 • Support af medlemmer af login og informationer
 • Opdatering af website formulering af tekster og proof reading af samme.
 • Eksekvering ekstern kommunikation i form af nyhedsbreve og kursusinformation
 • Opsætning layout af diplomer og certifikater i InDesign
 • Opdateringer og udarbejdelse af markedsføringsmaterialer (artikler, videoer, SoME content)
 • Udarbejdelser af referater fra møder
 • Deltagelse ved relevante messer og konferencer
 • Koordinering og eksekvering af DGNB uddannelsesprogram for universiteter og erhvervsakademier

Vores forventninger til dig

Vi forventer at du er ydmyg, villig til at lære og kan håndtere direkte feedback positiv såvel som negativ. Vi er dybt afhængige af vores studenter medhjælpere og derfor er det nødvendigt, at du er villig til at tage ansvar og følge opgaverne til dørs og være tilstede minimum 15-20 timer om ugen. Vi forventer derfor også, at du sigter mod en længere varende ansættelse på op mod 2-3 år. Vi ser derfor helst, at du er midtvejs på dit bachelorstudie og har til hensigt at tage en kandidat i marketing/kommunikation eller samfundsvidenskab. Hvis din studieretning har mere teknisk karakter, men du har flair for at skrive er du bestemt også en interessant kandidat.

 

Det er en fordel hvis følgende personlige karaktertræk karakteriserer dig: pligtopfyldende, selvstændig, omstillingsparat, ydmyg og fleksibel.

 

Vi kan tilbyde dig

En unik arbejdsplads, hvor du får adgang til at arbejde med mange forskellige virksomheder og organisationer fra hele værdikæden i byggesektoren. Vores medlemmer arbejder visionært med bæredygtigt byggeri og du bliver på sigt en vigtig sparringspartner for dem. Vores organisation befinder sig i spændingsfeltet mellem det politiske apparat og markedets frie kræfter, og derfor er det uundgåeligt at din samfundsmæssige indsigt bliver bragt i spil i dit arbejde og bliver udviklet. Du kommer til at indgå i et dynamisk team, hvor vi har det sjovt og har travlt med at:

 

 • Servicere vores medlemmer
 • Opkvalificere vores medlemmer til at drive den bæredygtige udvikling
 • Øge vidensniveauet om dokumenteret bæredygtigt byggeri i byggebranchen

 

Du kommer i den daglig drift til at referer til vores projektleder Rasmus som selv har været studentermedhjælper gennem 5 år i DK-GBC og får dermed en mentor som kan guide dig til, at vi får det optimale samarbejde og får udviklet dig sammen med vores organisation. Du indgår sammen med vores anden studentermedhjælp i en støttefunktion for vores 5 fultidsmedarbejdere   

Kompetencer der stiller dig særligt godt (ikke et krav for at ansøge)

 • Naturlig interesse for bæredygtighed
 • Samfundsvidenskabelig studie
 • Erfaring med Adobe InDesign og Illustrator
 • Erfaring med skrift kommunikation
 • Flair for Word og Excel
 • Kundeservice pr. tlf.
 • Indsigt i byggebranchen
 • Salgserfaring
 • Professionel erfaring med sociale medier (Facebook, LinkedIn & Twitter)

 

Ansøgning

Send din ansøgning til Rasmus Olsen på rasmus.olsen@dk-gbc-dk

Vi glæders os til at modtage din ansøgning senest den 20. 04.2018

 

Kontakt

Hvis du har spørgsmål til stillingen eller har behov for yderligere information kan du kontakte:

Rasmus Olsen, Projektleder Marketing og PR.

Telefon: 36721020

Mobil: 6131 4312 

Mail: rasmus.olsen@dk-gbc.dk